Opublikowany przez: monika.g 2018-10-23 19:40:27
Autor zdjęcia/źródło: katar u niemowlaka, katar u dziecka @ pixabay.com
Jesienne chłody, wiatr i deszcz sprzyjają infekcjom zwłaszcza u małych dzieci, których system immunologiczny dopiero się uczy rozpoznawać patogeny, a organizm nabywa odporności właśnie poprzez walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Katar u dziecka jest najczęściej objawem rozpoczynającej się infekcji. Dziecko może chorować nawet 8 razy w ciągu roku i jest to całkowicie normalne. Zdarza się, że jedna infekcja przechodzi w kolejną. Rodzice mają wtedy wrażenie, że katar u dziecka nigdy się nie kończy. Jednak, gdy katar trwa dłużej niż 2 tygodnie jego przyczyną mogą nie być bakterie czy wirusy.
Częstą przyczyną przewlekłego kataru u dzieci jest alergia. Od infekcji różni się głównie wyglądem wydzieliny, która podczas kataru jest gęsta, lepka, zatykająca nos i utrudniająca oddychanie, po kilku dniach może mieć barwę żółtą lub zieloną. W przypadku alergii wydzielina cały czas jest wodnista i przezroczysta, nie gęstnieje i utrzymuje się stale ponad 2 tygodnie lub występuje tylko w czasie kontaktu z alergenem.
Najczęstszymi alergenami wziewnymi powodującymi katar są pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego i pierze.
Katar alergiczny charakteryzuje się także napadami kichania, pojawiają się również objawy towarzyszące takie jak swędzenie nosa oraz oczu, łzawienie, puchnięcie powiek, zaczerwienienie spojówek. Katar nasila się w czasie kontaktu z alergenem. Jeśli dziecko uczulone jest na roztocza to częste wychodzenie z domu będzie przynosiło mu ulgę, jeśli natomiast ma alergię na pyłki drzew czy kwiatów to spacery szczególnie w suche dni będzie powodowało nasilenie objawów. Obserwuj reakcje dziecka, zapisuj je i przedstaw lekarzowi w czasie wizyty. Żeby dokładnie określić przyczynę alergii konieczna będzie konsultacja u alergologa i wykonanie testów alergicznych.
Delikatny układ oddechowy dziecka, aby się prawidłowo rozwijać potrzebuje czystego, świeżego powietrza. Niestety coraz częściej powietrze zanieczyszczone jest przez wszechobecny smog, który gęstnieje szczególnie w sezonie grzewczym. Spaliny, dym z kominów i do tego dym papierosowy wpływają bardzo niekorzystnie na wrażliwą śluzówkę nosa dziecka. Dym papierosowy da się wyeliminować najłatwiej przestając palić i to nie tylko przy dziecku, ale w ogóle. Samo przebywanie dziecka z palaczem, który nie musi nawet przy nim palić, ale jest przesiąknięty dymem, który wnika we włosy i ubranie jest niekorzystne dla malucha. Jest przyczyną częstych i nawracających infekcji oraz zwiększa prawdopodobieństwo alergii.
Smogu niestety nie da się pozbyć tak łatwo. Jest on szczególnie groźny w większych miastach, gdzie osiąga najwyższe stężenia. Gęstnieje szczególnie zimą, gdy jest mróz i nie ma wiatru, który mógłby go rozrzedzać. Aby uchronić przed nim dziecko powinnaś śledzić alerty smogowe i unikać wychodzenia z maluchem na spacery podczas najwyższego stężenia smogu. W tym czasie nie otwieraj też okien i używaj oczyszczacza powietrza, który zatrzyma groźne pyły. Warto też zaopatrzyć całą rodzinę w maseczki antysmogowe. Takiej maseczki nie można zakładać jedynie niemowlętom, bo utrudni im ona oddychanie.
Przyczyną kataru u dziecka może być także zbyt suche powietrze, zwłaszcza w ogrzewanych pomieszczeniach. Wysuszona śluzówka nosa próbuje się wtedy nawilżyć wytwarzając więcej wydzieliny. Aby temu zaradzić używaj nawilżaczy powietrza, zwłaszcza w sypialni maluszka, ponieważ w nocy dziecko nie pije, więc wysusza się nie tylko nos, ale i gardło. Wysuszone śluzówki są też łatwym celem dla bakterii i wirusów, ponieważ są pozbawione bariery ochronnej. Stąd już prosta droga do nawracających infekcji.
Dlatego jesienią i zimą co najmniej 2 razy dziennie nawilżaj nos dziecka roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej i pilnuj, żeby dużo pił. W mieszkaniu utrzymuj też odpowiednią, stałą temperaturę ok. 20 st. C i codziennie wietrz pomieszczenia (oprócz dni o najwyższym stężeniu smogu).
Katar u niemowlaka i dziecka może pojawić się również pod wpływem ciała obcego, które przypadkiem znajdzie się w przewodzie nosowym. O takie zatkanie noska koralikiem, ziarenkiem grochu czy kawałkiem zwiniętej w kulkę kartki papieru wcale nie jest trudno. Malec interesuje się wszystkim, lubi też wszystkiego próbować, wkładając do buzi może też spróbować wkładać przedmioty do noska. Małe elementy w ten sposób stają się dla niego bardzo niebezpieczne. Nawet pilnując malucha uważnie możesz nie zauważyć, że dziecko włożyło coś do nosa. Jak poznasz, że przyczyną kataru jest ciało obce? Wydzielina w tym przypadku jest bardzo charakterystyczna, bo ma ropne zabarwienie i nieprzyjemny zapach. Lepiej nie próbuj sama udrażniać noska, bo możesz wepchnąć ciało obce jeszcze głębiej. Udaj się z maluchem do lekarza laryngologa, który oczyści nosek.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.10.29 16:45
U nas to była alergia.. a nasilało się zimą gdy dużo przebywaliśmy w pomieszczeniu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.